Jesenná exotika

Kategórie
 
 
 
 
 

Jesenná exotika

Jesenné počasie sa ohlásilo o niečo ráznejšie, než sme boli zvyknutí, a preto nastal ten správny čas priniesť teplo do svojho domova v podobe exotických kúskov z najvzdialenejších miest sveta..

Hoci v diároch sme už začali listovať na októbrových stranách, náhly príchod chladu či dažďa mnohých prekvapil. Ako priniesť teplo do domova počas tohto pochmúrneho počasia? Pomôžu nám s tým typické jesenné farby a materiály. V blogu sa zameriame na sušinu, ktorá je jedným z najväčších darov, aké nám, kreatívcom, mohla príroda poskytnúť.

Pod krátkym názvom sušina nájdeme naozaj početnú skupinu kúskov na aranžovanie, od  malých  sušených plodín až po celé rastliny. Mnohé z nich navyše krásne voňajú, čím  dokážu  v domácnosti vytvoriť útulnú atmosféru. Ich spoločným znakom je prírodný pôvod  a dlhá trvácnosť. Vďaka tomu, že sú tieto suroviny vysušené, dokážu si svoj tvar,  farbu a tvrdosť  zachovať pri vhodných podmienkach aj niekoľko rokov. Aranžmány  z nich sú teda investíciou  do kvality a dlhej využiteľnosti.

Mnohé z kúskov, ktoré sme zaradili do ponuky nášho eshopu, k nám precestovali tisícky kilometrov. Medzi takéto exotické suroviny patrí napríklad badam. Je to plod rastliny divo rastúceho mandľovníka, ktorý pochádza z Ázie a Austrálie. Zrelý má červenkastú farbu, no po vysušení zhnedne. V našej ponuke ho môžete nájsť v atraktívnej hnedej farbe, ktorá ozvláštni každú jesennú dekoráciu exotickým nádychom.

 

Ďalším cudzokrajným materiálom sú struky mahagónového stromu. Rastie na území Ameriky, prevažne na Floride. Obvykle sa plody na strome samy zosušia, zhnednú a puknú,  aby z nich vypadli semená. Pre zachovanie tvaru strukov sú však plody ešte pred prasknutím zozbierané a starostlivo vysušené. Následne sa z nich odstraňujú tvrdé časti a stonky a podlhovasté struky sa balia do balení po niekoľko kúskov.

 

Veľmi obľúbenou sušinou do aranžmánov a kytíc sú bell cups. Svoju cestu k nám začali na ázijskom kontinente, konkrétne v Indii. Majú tvar pohárika alebo nádobky, do ktorej možno naaranžovať mach alebo ich nechať vyniknúť len tak, prázdne. Vybrať si môžete z dvoch veľkostí pričom sa vyznačujú pevnosťou. Populárne sú tiež ich farebné verzie, ktoré dokážu oživiť každý priestor.

 

 

Podobne ako bell cups sa dajú dekorovať aj sušené lotosové kvety. Z nich sa využíva stredná časť kvetu, v ktorej sú uložené semená. Práve vďaka tomu má tvar misky s mnohými otvormi. Po vysušení zhnedne, spevnie a semená sa z nej odstránia, takže otvory zostanú prázdne. V ponuke máme lotosové kvety v troch veľkostiach, od 2,5-centrimetrových až po veľké 11-centimetrové hlavičky, podľa veľkosti aranžmánu.

 

 

 

Medzi aromatickejšie kúsky v našej ponuke cudzokrajných sušín môžeme zaradiť čínsky  badián. Známy je predovšetkým z kuchyne, a to pre svoju výraznú korenistú chuť. Vďaka  svojmu tvaru v podobe hviezdičiek si však našiel uplatnenie aj ako dekorácia sviečok alebo  súčasť voňavého košíka. Veľmi dobre sa kombinuje aj s ďalšími aromatickými sušinami,  ako sú napríklad paličky škorice a citrusové ovocie. Vhodné sú hlavne výrazne voňajúce  sušené pomaranče, citróny či limetky.

 

K sušine však nepatria len kvety a plody, ale tiež celé časti rastlín. V jesenných  dekoráciách upútajú pozornosť napríklad listy aloe, ktoré vysušením získali jemne  skrútený tvar. Na vyplnenie plôch môžeme použiť aj listy tiborna alebo dekoračný  islandský mach. V obľube ho majú hlavne floristi, pretože sa dokáže veľmi pekne prispôsobiť a zaujať svojou výrazne zelenou či čiernou farbou. Jedným z najohybnejších  materiálov je však ratan. Ten u nás nájdete v podobe farebných guľôčoklístkov na  stonkách alebo dlhých vetvičiek. Zaradiť ho môžete napríklad do kytíc alebo veľkých dekorácií na stôl.

 

Aby sme však nezostali len pri zahraničných zdrojoch, aj naša príroda nám vie toho veľa ponúknuť. Či už sú to rozličné drevené paličkyhalúzky alebo korene, jesennému aranžmánu dodajú príjemný prírodný nádych. Drevo je veľmi vďačným materiálom a možno s ním pracovať na tisíc rozličných spôsobov. Kreatívnym prvkom v dekoráciách je napríklad brezová kôra, v ktorej sú vyrezané vzory v tvare hviezdičiek,stromčekov alebo drobné kúsky brezovej kôry na zakrytie prázdnych plôch. Nezabudnite pridať aj pár šišiek a tá pravá jesenná atmosféra na seba nenechá dlho čakať. Príďte si po ňu do nášho internetového obchodíku! 

 

Na záver sme si pre Vás pripravili pár ukážkových kompozícií, z ktorých niektoré kompozície môžu zdobiť Váš domov.

Celý sortiment našej sušiny nájdete v kategórii Sušina na https://www.caneacreative.sk/susina/

Veríme, že sme vás inšpirovali a podnietili vašu tvorivosť.

Vaša,

 
 
 
Navštívili ste
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia